Kontaktujte naši ordinaci

Poskytované služby

Vždy se snažíme o kvalitní a rychlou diagnostiku onemocnění, která je nejen základem úspěšné léčby pacienta, ale také šetří finance majitele, neboť pacient není zatěžován léčbou naslepo. Dobrá diagnostika tedy chrání  zdraví pacientů před zbytečným podáváním léku a jejich nežádoucími účinky.

 

Klinická vyšetření
Základní kámen dobré diagnostiky, předurčuje případná další vyšetření.

RTG vyšetření
Máme k dispozici velmi výkonný přístroj s vyvolávacím automatem, který nám dává kvalitní snímky bez ohledu na velikost a neklid pacienta.

Ultrazvuková vyšetření
Přístroj Toshiba Nemio CV umožňuje kromě běžného ultrazvuku také zobrazit prokrvení tkání pomocí barevného dopplera. Ultrazvuk je neocenitelným pomocníkem nejen v interně, ale také v gynekologii a onkologii. Velmi oblíbená jsou vyšetření na graviditu okolo 26-30 dne, kdy je možno poměrně přesně spočítat plody.

Kardiologická vyšetření
Náš rentgen, ultrazvuk a EKG umožňují komplexní kardiologické vyšetření pacietů díky svému výkonu, ale také vybavení ultrazvuku barevným, spektrálním a především kontinuálním dopplerem pro měření typu a rychlosti toku krve. Probíhá na speciálním stole a vyžaduje velkou trpělivost našich pacientů, protože trvá asi 50 minut. K vyšetření není nutná sedace ani anestezie.

Biochemická a hematologická vyšetření
Nově máme k dispozici analyzátory přímo na klinice. Výsledky jsou dostupné během několika minut 24 hodin denně.

Cytologická vyšetření
Po odebrání vzorku tenkou jehlou je možné během několika minut posoudit buňky a rozlišit například zhoubný a nezhoubný nádor a podle toho zvolit typ chirurgického zákroku. Složitější vzorky odesíláme kolegovi Dr.Davidovi Hanzlíčkovi z Kliniky Jaggy v Brně.

Koprologická vyšetření
Umožňují cílenou léčbu parazitárních onemocnění a brání zbytečnému nadužívání antiparazitik. Zjišťujeme, že účinnost běžných antiparzitik není příliš dobrá, protože asi 1/3 důkladně odčervených štěňat má v zažívacím traktu stále parazity.

Endoskopická vyšetření
Pomocí velmi tenkého rigidního endoskopu můžeme prohlédnout i nosní dutiny a průdušnici velmi malých psů a koček a stanovit např. konečnou diagnozu kolapsu průdušnice anebo provedeme výplach pro posouzení buněk např. u kočičí astmy. Dále používáme flexibilní endoskop pro vyšetření žaludku a střev, ev. i k vybavení cizích těles.

Preventivní gastropexe
Pomocí vlastní unikátní endoskopické metody jsme schopni zafixovat žaludek proti přetočení u psů velkých plemen z jediné ranky na 3-5 stehů. Jedná se o nejméně invazivní metodu používanou v ČR pouze u nás.

Anestezie a monitoring
Znalosti z kardiologie můžeme dobře uplatnit během vedení anestezie. Používáme velmi šetrné kombinace anestetik, sedativ a analgetik „šité na míru“ a provádíme tak zákroky i u velmi starých anebo rizikových pacientů.Anestezie na inhalačním přístroji s isofluranem je doplněna monitorem s kapnografií, která byla povinně zavedena ve Velké Británii pro lidi teprve před 10 lety a dvojnásobně zvýšila bezpečnost anestezie.

Hrudní chirurgie
Pomocí kvalitní anestezie a monitoringu můžeme provádět i náročné hrudní zákroky- např.odstranění části osrdečníku při jeho zánětu, podvaz Botalovy dučeje/PDA/ anebo ošetření poúrazových stavů.

Chirurgie měkkých tkání
Snažíme se postupovat na jednu stranu šetrně, např. kastrační rána u fenky je na 3-5 stehů, anebo naopak razantně a bez dlouhých odkladů, např. u tumorů mléčné žlázy je nutná široká excize vč. mízních uzlin a nejlépe i s kastrací. Nádor se musí odstranit i s okolní  zdravou tkání a kastrace současně vyřadí stimulační aktivitu pohlavních hormonů.

Ortopedie
Začíná vždy důkladnou diagnostikou – např. u přetržených zkřížených vazů je dobré posoudit koleno bezodkladně a v sedaci, následuje kvalitní rentgen a případně i chirurgická stabilizace, vč. operací zlomenin.

Rehabilitace
Naše rehabilitační sestra se Vás ujme po závažných ortopedických a neurochirurgických zákrocích.

Stomatologická ošetření
Provádí se obvykle v intravenozní anestezii (možno i v inhalační), neboť se často jedná o velmi staré pacienty. Stav jejich dutiny ústní je často doprovázen těžkým chronickým zánětem a vyžaduje odstranění zubního kamene ultrazvukem, mnohdy i extrakce zubů. Toto ošetření přináší nejen úlevu od bolesti a zápachu, ale také zabrání rozsevu infekce do životně důležitých orgánů – srdce, ledvin anebo jater. Pamatujeme také na poopereční infusní terapii, která se musí zahájit až po úplném probuzení(asi za 30 minut) a předchází možnému selhání ledvin. Nezapomínáme také na prevenci zubního kamene.

Dermatologická vyšetření
Kombinací klinického, mikroskopického, mikrobiologického, kultivačního případně i bioptického vyšetření se snažíme onemocnění co nejrychleji přesně diagnostikovat a zabránit poškození organismu nesprávnou terapií. V krajním případě, po přesné diagnoze např. u atopie, používáme i steroidy. Vždy však v co nejnižší dávce, v kombinaci s podpůrnými léky, anebo lokálně v šetrné sprejové formě.

Stanovení termínu krytí, gynekologická vyšetření, císařské řezy
Pomocí hladiny progesteronu lze přesně stanovit termín krytí, což je praktické zejména u zahraničního krytí. Také tak lze odstranit přibližně 90% všech tkzv. sterilit, neboť mnoho fen je nutno nakrýt v poněkud neobvyklých termínech. Kryli jsme již úspěšně i 3. anebo naopak 24.den cyklu. Pravé příčiny neplodnosti se pak diagnostikují pomocí ultrazvuku, hormonálního profilu anebo endoskopie. Císařský řez je zvláštním, obvykle velmi radostným nočním zákrokem, který ale vyžaduje speciální anestezii tak, aby se všechna štěňátka rychle probudila a začala sama dýchat.

Měření krevního tlaku
Velmi obvyklé u lidí, ale neobvyklé u zvířat. Je důležité u kardiaků, u koček nám navíc může pomoci odhalit selhávání ledvin anebo zvýšenou funkci štítné žlázy. Jednoduchá metoda, jak zajistit zdraví a ochranu před nebezpečnými nemocemi. V posledních letech doznala revolučních změn.

Hospitalizační a infusní léčba
Především po všech chirurgických zákrocích je nutné pacienta sledovat a infuzní léčbu zahájit až po probuzení z narkózy (kvůli přetížení srdce). Je to důležitá prevence selhání ledvin, ale také terapie často praktikovaná u koček. Doma majitelé sami podávají podkožní infuse, což je velmi jednoduché a kočičím pacientům to může prodloužit život až o několik let.  

Vakcinace
Jednoduchá metoda, jak zajistit zdraví a ochranu před nebezpečnými nemocemi, doznala v posledních letech revolučních změn. Podle nových doporučení Světové asociace veterinářů malých zvířat je nutno postupovat mnohem šetrněji než doposud. Vakcinace se zahajuje až okolo 9.týdne a končí v 19.týdnu. Každoroční návštěvy jsou sice zachovány, ale později není nutné opakovat celé kombinace a přetěžovat tak organismus, zejména pak vakcinou proti vzteklině. Toto platí především u koček, u kterých může neuvážená a nesprávná aplikace této vakcíny způsobit vážné následky.

Dietetická poradna
Správná výživa je důležitou částí prevence zdraví, ale také nedílnou součástí terapie řady onemocnění. Nemůžeme asi konkurovat cenám kamionových internetových prodejců, ale můžeme Vám ke krmivu nabídnout odborné rady, a to s kritickým nadhledem a zdarma. Zjišťujeme, že v krmných návodech řady výrobců, včetně těch renomovaných, je celá řada chyb a nepřesností. Důležité jsou také pravidelné konzultace zdravotního stavu pacientů na dietách.

Euthanasie
Domnívám se , že je třeba, stejně jako i v našem životě, uvažovat i o posledních věcech našich čtyřnohých přátel. Zvířata si obvykle zachovávají velkou vitalitu do pozdního věku, také během nemoci. Málokdy se tedy stává, že sama přirozeně uhynou. Na nás pak zůstává těžké rozhodování o jejich bytí a nebytí. Na jedné straně není důvodem euthanasie stáří, které je přirozeným stavem a ne nemocí, na druhé straně jsou zde jasné důvody k euthanasii – chronická neutišitelná bolest( nemyslím stav, kdy majitel odpírá psovi s bolestivou atrozou podávání analgetik a dožaduje se euthanasie, kterou samozřejmě odmítneme provést), nezhojitelné rány, např. otevřené zhoubné nádory, nevyléčitelná onemocnění,

Také nelze měřit člověka zvířecími měřítky. Často slýchávám stesky nad tím, že toto nelze provést u člověka. Musíme si uvědomit, že hodnota lidského života je nekonečná a paliativní medicína je dnes velmi vyspělá. Vzpomeňme také, že euthanasii poprvé zavedli fašisté a jejím pokračováním byl zrůdný holokaust s miliony mrtvých.

 

Rádi bychom  ale končili poněkud radostněji. Ze srdce Vám přejeme, aby Vaše zvířátka byla zdravá a v pohodě se dožila vysokého věku. Přejeme Vám, abyste naše služby potřebovali co nejméně a pokud to bude nutné, abyste u nás byli spokojeni. Zvažte také prosím možnost pojištění , které Vám může pomoci v těžkých situacích.  

 

S úctou
Petr Procházka.

Copyright © 2013 - 2014 veterinaolomouc.cz - Veterinární klinika MVDr. Petr Procházka